Panel dyskusyjny grupy S1

Panel dyskusyjny grupy S1


#1 2009.08.01 14:54:40

Roentgen

Prezes

2128788
Call me!
Zarejestrowany: 2009.06.28
Posty: 148

Stopy z głową

Do tej pory nie zabierałem głosu w sprawach podatków i żelazną ręką trzymałem stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Czas jednak przyszedł na kilka uwag i propozycji w celu uporządkowania sytuacji w kwestii naszych finansów. System podatkowy jeszcze nie ruszył ze względu na kłopoty osobiste Gallara, więc zamieszanie będzie nieco mniejsze niż gdyby reformować już istniejący system.

Wszystkie propozycje zawarte w niniejszym artykule poddam w odpowiednim czasie głosowaniu.

1. Podatki land/manu.
Uważam, że system rozróżniający firmy land i manu jest zupełnie niesprawiedliwy. Jeśli firmy land są mniej opłacalne, to ich nie zakładamy. Jeśli są nierentowne, to je sprzedajemy. Nie widzę powodu, żeby system podatkowy preferował jakiś rodzaj działalności w sytuacji, kiedy nie ma ona żadnych cech "społecznie użytecznej". Firma to firma. Ma zarabiać.

2. Stawki podatkowe.
Zostało już szczęśliwie ustalone, że zarządzanie firmami i lokowanie pieniędzy (CIT i "podatek Belki") nie będzie wprowadzony. Proponuję uznać to za przepis "konstytucyjny" i nie podlegający dyskusji. Opodatkowana jest praca i dywidendy. W zmiennej sytuacji rynkowej dobrze byłoby ustalić zmienne stawki podatków, ale to z kolei bardzo zdestabilizowałoby działania funduszu. Dlatego proponuję zrównać podatki od firm manu, land i construction, a zróżnicować tylko pod względem jakości (Q2=2xQ1 itd.)
Przy okazji postuluję, aby skarbników grupy było dwóch (ze względu na nieobecności, urlopy, choroby, awarie itp.)

3. Stopa referencyjna.
Nasz bank/grupa musi mieć szansę na reagowanie na bieżące wydarzenia na rynku. Potrzebne jest też narzędzie do regulowania płynności finansowej. Stąd moja propozycja wprowadzenia stopy referencyjnej. Będzie ona określać bieżące oprocentowanie kredytów/lokat.
Oprocentowanie ustalałoby się następująco:
lokata: stopa referencyjna x 7% / tydzień
kredyt: stopa referencyjna x 1.67% / dzień
Przy obecnych stawkach oznaczałoby to odpowiednio: 7% na tydzień i 1,67% dziennie.
Przy stopie 0,9 (dla przykładu) wyniosłoby odpowiednio: 6,3% na tydzień i 1,5% dziennie.
Stopa referencyjna rosłaby w przypadku nadwyżki kredytobiorców i malała w przypadku nadwyżki depozytów. Oprocentowanie kredytów i lokat byłoby odtąd zmienne.
Stopa referencyjna ustalana byłaby na podstawie dynamiki lokat/kredytów, a nie demokratycznie.

4. Grupa S1 a S1 Fundusz.
Po pierwsze, proponuję wprowadzić nowe stanowisko "doradcy inwestycyjnego". Ze względu na dobro menadżerów grupy, dobrze by było, żeby przejmowali firmy rentowne i łatwe do prowadzenia. W tym celu doradca zakładałby firmę i prowadził ją przez 5-7 dni nie płacąc odsetek od otrzymanych funduszy (jego zysk). Następnie rentowną i działającą firmę przekazywałby w ręce mniej doświadczonego menadżera.
Taki "rozkręcacz" mógłby też koordynować zakupy hurtowe surowców, a w przyszłości również prowadzić specjalne firmy land, które dostarczałyby tanich surowców grupie (przy minimalnym zysku własnym). Potrzeba takich doradców co najmniej dwóch, potem nawet więcej.
W tym celu trzeba będzie pewnie ustanowić kolejnego orga: S1 Fundusz, aby rozdzielić go od orga Grupa S1 (tego od podatków i dotacji).

Chętnie wysłucham komentarzy.

Offline

 

#2 2009.08.01 15:10:55

Nopek

Menadżer

Zarejestrowany: 2009.07.21
Posty: 12

Re: Stopy z głową

Roentgen napisał:

Stopa referencyjna ustalana byłaby na podstawie dynamiki lokat/kredytów, a nie demokratycznie.

Dobra myśl , myślę , że funkcję "rozkręcacza biznesu" można by z tym luźno , bądź mniej luźno związać. Poczułem to na własnej skórze , gdy otrzymałem firmę , tuż po okresie robienia pTO. Wyciągnięcie firmy z długów to trudne zadanie. Myślę , że można by nawet się pokusić o zapewnienie im na wszelki wypadek (np. 2 czy 3 g) z funduszu , o ile byłby potrzebny , na zakup giftów , czy raw materials.

Roentgen napisał:

Uważam, że system rozróżniający firmy land i manu jest zupełnie niesprawiedliwy.

Faktycznie , to wszystko zależy od rynku , co się bardziej opłaca land czy manu. Jeśli ta stopa działałaby i podatki , czy oprocentowania byłyby mniejsze , to żaden problem wg mnie. Poza tym nie zabraniamy darowizn , a gdy rozkręcę własny mały biznes , z chęcią coś dorzucę do kieszeni naszej grupy .

Offline

 

#3 2009.08.01 22:52:14

Vito PL

Bankier

8820398
Zarejestrowany: 2009.06.28
Posty: 42

Re: Stopy z głową

Najprostszym systemem wydają się limity:
- nie można pożyczyć więcej niż jest dostępnych funduszy w banku
- nie przyjmiesz większej kwoty lokat niż taka której odsetka będzie równa aktualnym zyskom z pożyczek.

Czyli przykładowo:
Jeśli jest udzielona jedna pożyczka w wysokości 20g
to możliwe jest przyjęcie depozytu jeszcze 10,13 g bez straty dla banku.

Chwilowo proponuje że będzie na bieżąco ogłaszane - czy i ile można zaciągnąć kredytu oraz czy i ile można wpłacić depozytu.

Idealna sytuacja dla banku to taka w której dokładnie równoważą się depozyty i kredyty.
Domyślam się że doprowadzeniu do takiej właśnie sytuacji ma służyć stopa referencyjna. Poproszę o rozjaśnienie jeszcze tego mechanizmu
- czy to miało by być obliczane czy szacowane
- czy jest obawa o to że kredytobiorca czekać będzie wtedy z zaciągnięciem do momentu aż kredyt będzie lepiej oprocentowany
- kiedy miała by się zmieniać stopa referencyjna (chodzi o to jak to technicznie rozwiązać)
(chwilowo to tyle, ale wstępnie pomysł ze stopą ma silne podstawy)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wsparcie.pun.pl www.pokemon4fun.pun.pl www.polishcivilparty.pun.pl www.et.pun.pl www.exo.pun.pl